Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo herkesin hayalini kurduğu kilo miktarıdır. Herkesin ideal kilosu kendine özgüdür. Yani erkeklerde bu oran artarken kadınlarda biraz daha düşük olmalıdır. İdeal kiloya ulaşmak kolay değildir. Bazıları olması gerekenden daha zayıfken bazıları ise aşırı kiloludur. Bu dengenin tutturulması ve ayarlanması kişinin sağlıklı bir vücuda sahip olunmasını sağlayacaktır. İdeal kilonun öğrenilmesi için vücut kite indeksi hesaplama işlemlerinin yapılması yeterli olacaktır.

Bu sistem sayesinde kişinin yaşına ve boy oranına en uygun olan kilo miktarı belirlenecek ve kişi sağlıklı beslenirken o miktarı hedef alabilecektir. Vücut kitle indeksi hesaplama formülü kişinin kilolu mu yoksa normalden zayıf mı olduğunu öğrenmek için en ideal yöntemdir.

Vücut kitle indeksi nedir?

Vücut kitle indeksi hesaplama hemen hemen herkesin duyduğu ve birçok internet sitesinde çeşitli programlarının bulunduğu bir sistemdir. Peki vücut kitle indeksi nedir? Vücut kitle indeksi adına birçok programın çıkartıldığı fakat aslında çok basit bir temele dayanan ideal kilo hesaplama yöntemidir. Bu yöntemde kişinin boyunun kilosuna oranı ortaya çıkmaktadır. Bu sayede ortaya belli sayılar çıkacak ve kişi sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğunu net bir şekilde öğrenebilecektir.

Vücut kitle indeksi nasıl bulunur?

Vücut kitle indeksi hesapla yöntemi kişiye gerçekleri yansıtacak ve bu noktada harekete geçmesine destek olacaktır. Bu sebeple diyete başlanacaksa bile ilk olarak bu indeks kontrol edilmeli ve hedefler bu doğrultuda belirlenmelidir.

Peki, vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır? Bunun için yapılması gereken tek şey boy ve kilo ölçümü yaptırmaktır. Daha sonra sonuçlar öğrenilmeli ve bu sonuçlarla bir hesaplama yapılmalıdır. Bunun için çıkan ağırlık kişinin boyunun karesine bölünmelidir. Bu sayede 19 ile 50 arası bir rakam elde edilecektir. Bu rakam kişinin zayıf mı yoksa obez sınırları içerisinde mi olduğunu doğrudan belirleyecektir. 19 civarı olan vücut kitle indeksi sonucu kişinin zayıf olduğunun bir göstergesi iken 40 üstü çıkan sonuçlar ise obezite işaretçisidir.

Acayip Yorumlar